Kardiyoloji profesörü Yeşim Akın için atlar bir tutku. Çocukluğundan beri hayvanlarla içe büyüyen ama yıllar sonra aldığı bir binicilik dersi sonrası atlardan kopamayanAkın, mesleğindeki başarılarının yanında bu özel canlılarla kurduğu bağın da tadınıçıkarıyor.

 

2020 yılından itibaren Karabük Üniversitesi Tıp Fakültesinde Kardiyoloji profesörüolarak görev yapan Yeşim Akın ile bu özel canlıları konuştuk.

 

Atlara merakınız ne zaman başladı? Sizce atları diğer canlılardan farklıkılan özellikler neler?

 

Babam veteriner hekim. Çocukluğum haralarda geçti ve sadece atlarla değil bütünhayvanlarla yakın temas kurarak büyüdüm. İlerleyen yıllarda kendime bir hobiarıyordum arkadaşlarımdan biri ata biniyorum ve çok iyi geliyor dedi. O dönemhastanedeki işler çok yoğundu ve biraz rahatlamaya ihtiyacım vardı. Bir binicilikkulübüne gittim ve ilk dersimi aldım. O günden sonra da atlardan bir daha hiçkopamadım. Bence atları diğer canlılardan ayıran en önemli şey kurdukları göz temasısize baktıkları zaman sanki beyninizin içini okuduklarını hissediyorsunuz.

 

Siz bir kardiyoloji profesörüsünüz. Hayvanların sağlığı ile ilgili insanlarlakarşılaştırdığınızda sizi şaşırtan şeyler oldu mu?

 

Çok dayanıklı canlılar. Acı eşikleri çok yüksek. Doğanın onlara verdiği bir mucize bubence. Hem çok güçlü olup hem de cüsselerine göre çok hassas olmaları her seferinde beni şaşırtıyor. İnanılmaz bir uyum ve denge içindeler.

 

Ayrıca ata da biniyorsunuz. Ata binmenin fiziksel sağlığımız üzerindekietkilerini gözlemliyor musunuz?

 

Fiziksel sağlık açısından çok önemli. Vücudunuzdaki bütün kasların çalıştığınıhissediyorsunuz. Ciddi bir efor gerektiriyor. Reflekslerinizin ve konsantrasyonunuzunçok iyi olması gerekiyor sadece sizin yaptığınız hareketler değil atın da hareketlerine zamanlı olarak odaklanmanız çok önemli. Ata biniş sırasındaki el ve ayakkoordinasyonunun beyni dinç tuttuğunu da söyleyebilirim.

At yarışları yada atların para için kullanıldığı organizasyonlara nasılbakıyorsunuz?

 

Sadece atların değil tüm canlıların para için kullanıldığı organizasyonlara hiçbir şekildesıcak bakmıyorum.

 

Atlar iri cüsseleri ile korkulacak hayvanlar olabiliyor mu? Ata binmekisteyen ama korkan insanlara ne söylerdiniz?

 

Hiçbir şekilde korkulacak hayvanlar değil. Bence onlar da insanlardan korkuyor çokhassas varlıklar. Bilerek ve isteyerek değil sadece korktukları için zarar verebilir. Bence ata binmek isteyen yada korkan insanların önce atlarla temas etmesigerektiğini düşünüyorum çok kısa sürede aralarında bir bağ oluştuğunuhissedeceklerine eminim.

 

Sizce insanlık tarihinden bu yana özellikle Türk toplumunda insanlar veatları birbirine bağlayan şey neydi?

 

Atların insanlar için özellikle tarih boyunca hayatı çok kolaylaştırdığı bir gerçek bunedenle bizim toplumumuzda da çok sevilen ve saygı duyulan canlılar. Bence hayatıbirlikte paylaştığımız canlıların başında geliyor. Özellikle ulaşımın modern araçlarlasağlanmadığı dönemlerde insanlara büyük kolaylıklar sağlamışlar yada tarım ileuğraşan insanların ailelerinden biri olup birlikte çalışmışlar. O yüzden bence atlaraminnet borçluyuz.

 

Bundan sonra atlarla ilgili yapmak istediğiniz şeyler var ?

 

Daha çok zaman geçirmek ve bu büyülü hayvanları daha çok tanımak istiyorum. Tabi ki ilerde kendi at çiftliğime sahip olmak isterdim. Yoğun  hayatı içerisinde atlarinsanları doğaya çağırıyor. Herkesin bu çağrıya kulak vermesini diliyorum.

 

Paylaş