Psikolog - Hayvansever

Eğitim ve öğretim hayatım boyunca pek çok okul değiştirdim. Aslında dezavantaj gibi görünse de bu durum, ben çeşitli kurumların eğitim algıları ile şekillendiğimi düşünüyorum. Özellikle birey olarak kendimi daha rahat ifade ettiğim lise dönemi boyunca, öğretmenlerimin yönlendirmeleriyle üniversitede psikoloji bölümünü okumamın benim için daha iyi olacağını düşündüm. Bölüme girerken ve okuduğum süre boyunca her türlü fikir, görüş ve öneriye açık oldum ki zaten olmak zorundasınız çünkü psikoloji sürekli kendini yenileyen ve geliştiren bir bilim dalıdır. Kampüs üniversitesinde okuduğum için de doğa ve hayvanlarla iç içe oluşum burada da devam etti. Her ne kadar derslerimiz teorik ve uygulama üzerine yoğunlukla insan psikolojisi üzerine işlenmiş olsa da, gerek seçmeli dersler, gerekse sosyal sorumluluk projeleri kapsamında  patili dostlarımızla iletişimi hep canlı tuttum.

Şuan da çok çeşitli alt alanları olan psikolojide uzmanlaşmak adına gelişim psikolojisi yüksek lisans eğitimimde dersleri bitirerek tez sürecine devam etmekteyim. Aile Danışmanlığı eğitimini tamamlayıp,  pedagojik formasyon eğitimini almaktayım. Aynı zamanda İstanbul’da bulunan Maya Psikoteknik Değerlendirme Merkezi’ni kurarak kurumda psikolog olarak çalışmaktayım.

İnsanların olduğu kadar; ortalama 10-15 senelik ömürleri ile her daim yanımızda olan can dostlarımızın psikolojisinin de oldukça önemli olduğunu düşünürüm. Çocukluk dönemimden itibaren hayatım hep hayvanlarla iç içe geçti. İyi-kötü, acı-tatlı, sevinçli-hüzünlü bütün anılarımda her zaman desteklerini hissettim. Şuan ise sokaklardan sahiplenerek hayatıma neşe katan kedi-köpek karmasından oluşan 4 patili dost ile birbirimizden öğrenerek yolumuza devam ediyor, anılarımızı biriktiriyoruz.

Psikoloji lisans eğitimim ve yüksek lisans eğitim dönemimde onlar adına pek çok şey yapmaya çalıştım ve halen de yapmaya devam ediyorum. Gözümüzün içine bakarak her duygumuza ortak olan can dostlarımız için bir şeyler yapmak beni hep motive etti. Psikoloji oldukça geniş bir kavram, adeta engin bir deniz gibidir. Bende yelkenimi davranışların temelleri, iletişim yöntemleri ve hayvan-insan ilişkilerine yönelterek bu alana bir katkım olsun istedim. Hayalimi gerçekleştirme fırsatı bulduğum, bu yürekli ve muhteşem ailenin bir üyesi olduğum için de oldukça mutlu ve gururluyum.

 

Paylaş