Kendimi bildim bileli, çevremdeki çoğu insandan biraz daha farklı bir ruh haliyle yaşadım. Bunun sebebi yeryüzünde var edilmiş tüm türlere evrensel bir sevgi ile bakmamdı. Küçüklüğümden buyana hayvanlara yardımcı olabilmek adına hep veteriner hekim olmak istemiştim. Lakin, moda tasarımcısı olsam da hayvanların refahı için her zaman çalıştım.

Bir gün hayvan sever olmaktan çok daha ötede bir duygu olan yaşam hakkı savunuculuğunun günü kurtaran bireysel çabalarla değil de, STK ya katılarak daha sağlıklı icra edileceğini idrak ettim, o günden buyana HAYTAP (Hayvan Hakları Federasyonu) Çatısı altında dava arkadaşlarımla beraber hem yaban hayatının hem de sahipsiz sokak hayvanlarının yaşam şartlarını daha iyiye getirebilmek adına 5199 Hayvanları Koruma Kanunu ile ilgili bütün devlet mekanizmalarıyla birlikte kurumlarda ve sahada eş güdümlü olarak çalışmalar yapıyorum...

Merhamet etmenin empati yapabilmenin farkına varabilmenin ancak ve ancak eğitim ile mümkün olabileceğini düşünen bir insan olarak, mensup olduğum HAYTAP çatısı altında, ilk, orta ve lise çağındaki çocuklara okullarda  tamamen gönüllülük bazında doğa ve hayvan sevgisi konulu eğitim seminerleri veriyor, çocuklardaki merhamet ve vicdan duygularını pekiştiriyorum.
Bir çocuğun yüreğine bıraktığımda merhamet tohumunun çok kısa bir sürede filizlendiğini gördükçe çoğalıyor, kendimi anakaradaki verimli topraklar gibi hissediyorum...

Ve inanıyorum ki, kötülüğün gölgesinde buza dönmüş dünyayı sadece sevgi denilen cümle kurtarabilir, kötülük sevgi sayesinde kendini yok edebilir.
Sevginin olmadığı yerde hastalık, bencillik, yalnızlık, acı ve ölüm vardır.
İnsanlık düşe kalka bugünlere gelmişse, yine "SEVGİ" sayesinde gelmiştir.

Mehtap Huri Sağsen
HAYTAP (Hayvan Hakları Federasyonu) Ordu Temsilcisi
ORKİNOS Derneği Genel Sekreter

Paylaş