Kediler evde bakılan hayvanlar arasında en çok tercih edilen türdür. Bu nedenle kediler hakkında insanların birçok merak ettiği konu vardır.

Evde en çok beslenen hayvanlardan birisi de kedidir. İnsanların kediler ile daha kolay anlaşması ve kedilerin bakımının köpeklere oranla daha kolay olması nedeniyle birçok kişi evinde kedi beslemektedir. Kediler oldukça temiz hayvanlar olduğu için eve ilk geldiği günden itibaren tuvalet eğitimini kolaylıkla alırlar. Bu da kişilerin gönül rahatlığıyla kedileri beslemeleri için büyük nedenler arasında yer almaktadır. Çocuk gibi sevilen ve oldukça oyuncu olan bu sevimli minik hayvanlar pek fazla gezmeyi sevmez. Köpekler gibi tasma takılıp dışarıda dolaşmak onlar için normal karşılanmaz. Birçok kişi kedisine kıyafet giydirmek istese de doğaları gereği pek üzerlerinde tutmazlar. Peki, kedilere kıyafet giydirmek doğru mudur? Gelin hep birlikte bu sorunun cevabını haberimizin devamından öğrenelim.

“KEDİ KIYAFETLERİ”

Kedi kıyafetleri genellikle kolsuz olmaktadır. Köpekler gibi pek fazla çeşidi olmasa da minik dostlarınızın sevimli hale dönüşmesini sağlar. Kedilere kıyafet giydirmenin kendilerini yalamalarında zorluk çekeceği için zararlı olduğunu düşünen insanlar vardır. Fakat kedilere kıyafet giydirilmesi zararlı değildir. Kedilere giydirilen kıyafetler genellikle dışarı çıkarken soğuk havalar da ya da günün birkaç saatinde durmaktadır. Köpekler gibi olmayan kediler kıyafetler içerisinde çok fazla durmayın sevmez. Kıyafet çıkartıldıktan sonra kendilerini kolaylıkla yalayabilirler. Kimsenin kedisine sürekli olarak kıyafet giydirme gibi bir şansı yoktur. Bu durum yalnızca sfenks cinsi tüysüz kedilerde geçerli olabilmektedir.

“SFENKS CİNSİ KEDİLER”

Sfenks cinsi bir kediye sahipseniz kıyafetini hiç çıkartmayabilirsiniz. Çünkü bu kediler yazın sıcaktan korunmak için kışında soğuktan üşümesinler diye sürekli olarak giyinik olmalıdırlar. Zaten tüyleri olmadığı için sfenks kedileri kendilerini normal kediler gibi yalamazlar. Onların haftada en bir kez yıkanması gerekir. Ayrıca sfenks kedilerin diğer kedilerden daha sosyal olması onlara tasma takıp dışarıda gezdirmenizi de rahatlıkla sağlamaktadır.

Paylaş